13 Ağustos 2015 Perşembe

Arap - İsrail gerginliği gölgesinde bir şampiyona: Moskova 1953

Avrupa Şampiyonası'nın başlamasına kısa bir süre kala, hem Avrupa Şampiyonaları tarihçesi hakkında varsa eksik bilgilerinizi tamamlayacak hem de güzel bir arşiv niteliği taşıyacak bir yazı dizisi hazırladık. 1935'ten bu yana 80 yılda neler olmuş neler bitmiş, elimizden geldiğince en dikkat çekici noktalarıyla derlemeye çalıştık. Beğeninize sunarız. 

1951'in Avrupa Şampiyonu Sovyetler Birliği 1949'da reddettiği evsahipliğini (bknz: Kahire 1949) bu kez kabul etti ve böylece 1953 Avrupa Şampiyonası Moskova'da düzenlendi. Sovyetler Birliği'ndeki turnuvayla birlikte tekrar açık havaya dönen Avurpa Basketbol Şampiyonası Moskova'da 35000 kişilik bir statta yapıldı. İsrail'in kurulduktan sonra ilk kez Avrupa basketbol arenasına dahil olduğu turnuva, İsveç için de tarihlerinin ilk Avrupa Şampiyonası anlamı taşıyordu. 


Turnuvaya İsrail'in katılımı siyasi unsurların da Avrupa Şampiyonası'na etkisi anlamına geliyordu. Zira İsrail ilk turda Lübnan ile aynı grupta yer alırken, Lübnan protesto amaçlı olarak karşılaşmaya çıkmadı ve hükmen mağlup sayıldı. Benzer şekilde final grubu maçlarında da bir diğer Arap ülkesi Mısır İsrail karşısında sahaya çıkmazken, böylece İsrail turnuvada aldığı 7 galibiyetin ikisini hükmen 2-0'lık skorlarla kazanmış oldu. 

17 ülkenin iştirak ettiği turnuvanın ilk tur maçları 4 grupta yapıldı. İlk iki sırayı alan takımlar ise sekizli final grubunu oluşturdular ve her takımın birbiriyle karşılaştığı lig usulü oynanan karşılaşmalar sonrası şampiyon belli oldu. Grup maçlarında çok büyük bir sürpriz yaşanmadı. Sovyetler Birliği'nin Danimarka'yı 118-14 yendiği maç 100 sayının üzerine çıkan farkla dikkat çekerken, Yugoslavya da üçlü averaj sonrası Bulgaristan'ın üzerinde yer alarak hüsranla biten bir önceki turnuva sonrası yavaş yavaş Avrupa basketbolunun zirvesine doğru olan yoluna adım atmaya başladı. 

Final grubu maçlarında ise yine Sovyetler Birliği'nin ezici bir üstünlüğü vardı. Tüm maçlarını kazanan Sovyetler Birliği'ni Macaristan dışında zorlayabilen takım olmadı. Gerçi o maçın da 29-24 bittiğini ve o zamanlar 24 ya da 30 saniye kuralının olmadığını düşündüğümüzde Macarlar'ın oldukça vakit geçirmeye ve oynatmamaya dayalı bir basketbol sergilediklerini düşünebiliriz. Tüm maçlarını kazanan Sovyetler Birliği şampiyon olurken, dört takım yedi maçta dörder galibiyet alarak dörtlü averaja kaldılar. Macaristan, Fransa, Çekoslovakya ve İsrail arasındaki sıralamayı dörtlü averaj belirlerken, Macaristan gümüş, Fransa ise bronz madalyayı elde etti. Turnuvanın MVP'si Sovyetler Birliği'nden Anatoly Konev olurken, sayı kralı 15.9 sayı ortalamsıyla Lübnanlı Ahmed İdlibi oldu. 

1 yorum:

  1. 30 saniye kuralının basketbola zevk getirdiği bir gerçek. Aksi takdirde günümüzde dahi çok kısır maçlar izlerdik.

    YanıtlaSil